MENU

2022 Division III Eastern Championship Schedule

Hallman Aquatics Center, Erie, PA
October 22-23, 2022

Teams are seeded based on a vote of the seven head coaches:
Bracket A Bracket B
1st Seed –
2nd Seed –
4th Seed –
3rd Seed –

5th Seed –

6th Seed –
  7th Seed –
   
The win/loss records from Games 5, 8 & 10 determine places Fifth through Seventh
Team listed first wears dark caps.  Host team always wears dark caps and is first on the scoreboard regardless of seed

 

wdt_ID date Location Matchup: (Dark vs. White) Dark Score White Score Video
77 Saturday, Oct. 22 (8:00AM) David M. Hallman III Aquatics Center, Erie, PA (Hosted by Gannon University/Penn State Behrend) 1st Seed vs. 5th Seed (Game 1) -
78 Saturday, Oct. 22 (10:40AM) David M. Hallman III Aquatics Center, Erie, PA (Hosted by Gannon University/Penn State Behrend) 2nd Seed vs. 7th Seed (Game 2) -
79 Saturday, Oct. 22 (Noon) David M. Hallman III Aquatics Center, Erie, PA (Hosted by Gannon University/Penn State Behrend) 3rd Seed vs. 6th Seed (Game 3) -
80 Saturday, Oct. 22 (2:40PM) David M. Hallman III Aquatics Center, Erie, PA (Hosted by Gannon University/Penn State Behrend) 4th Seed vs. 5th Seed (Game 4) -
81 Saturday, Oct. 22 (4:00PM) David M. Hallman III Aquatics Center, Erie, PA (Hosted by Gannon University/Penn State Behrend) Loser Game 2 vs. Loser Game 3 (Game 5) -
82 Saturday, Oct. 22 (6:40PM) David M. Hallman III Aquatics Center, Erie, PA (Hosted by Gannon University/Penn State Behrend) 1st Seed vs. 4th Seed (Game 6) -
83 Saturday, Oct. 22 (8:00PM) David M. Hallman III Aquatics Center, Erie, PA (Hosted by Gannon University/Penn State Behrend) Winner Game 2 vs. Winner Game 3 (Game 7) -
84
85 Sunday, Oct. 23 (9:00AM) David M. Hallman III Aquatics Center, Erie, PA (Hosted by Gannon University/Penn State Behrend) Loser Game 2 vs. 3rd in Bracket A (Game 8) -
86 Sunday, Oct. 23 (10:20AM) David M. Hallman III Aquatics Center, Erie, PA (Hosted by Gannon University/Penn State Behrend) Loser Game 7 vs. 2nd in Bracket A (Third Place) -

 

Teams are seeded for the Division III Eastern Championship based on a vote of the participating head coaches.

 

2022 Division III Eastern Championship All-Tournament Team
Most Valuable Player:
Rookie of the Tournament:
Outstanding Coach:
First Team
Second Team
Collegiate Water Polo Association